Adrenal Bez Hastalıkları Nelerdir?

Adrenal Bez Hastalıkları Nelerdir?

Adrenal Bez Hastalıkları Nelerdir? Bunlarla ilgili kısa bilgilendirme yazılarını Prof. Dr. Emin ÖZBEK kişisel web sitesinden anında inceleyebilir ve doktorumuzdan randevu alabilirsiniz.

Adrenal bezlerde hormonların üretimlerinde problemler ve yapılarında kitlesel problemler olabilmektedir. Bu problemler hormon fazlalığı şekillerine bağlı olabilmesinden ötürü aynı zamanda hormon üretiminde azalma şeklinde de görülebilmektedir.

Adrenal bezlerin yapılarında ortaya çıkabilen kitleler olabilmektedir. Bunlar ise iyi huylu ise adenoma kötü huylu ise karsinoma adlandırılmaktalardır.

Adrenal bezlerde farklı hormonlar üretilmektedir. Bir önceki yazımız olan ” Adrenal Bez ” hakkında bilgilerin bulunduğu içeriğimizi inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Bu bulunan hormonlarda eksiklik veyahut fazlalık olduğunda hastalık karşımıza çıkabilmektedir. Hormonların üretimlerini yapan kitlelerde, adenomlarda ürettiği hormon tipine göre değişik belirtiler sunmaktadır ve bazı hastalıklara neden olabilmektedir.

Aldosteron fazlalığı (Hiperaldosteronizm) kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon), potasyum düşüklüğü, kas gücünde kayıp, erken kalp-böbrek-beyin damar hastalığı yapmaktadır.

Kortizol fazlalığı (Cushing Sendromu), kontrolsüz kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon), şeker hastalığı (hiperglisemi), gövdesel şişmanlık, kadınlarda kıllanma artışı, adet düzensizlikleri, ciltte çatlamalar, kemik erimesi yapmaktadır.

Androjen fazlalığı (Hiperandrojenizm) kadında daha çok belirti vermektedir. Kıllanmada artış, adet bozuklukları, akne bunlardan bazılarıdır.

Adrenalin fazlalığı (Feokromasitoma) yüksek ve düzensiz kan basıncına, çarpıntı-terleme ataklarına, baş dönmesi ve ağrısına neden olur.

Detaylı bilgi için sitemizde daha fazla gezintiye çıkabilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1