Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Oluşan böbrek ağrılarında insanlarda bazı belirtiler mutlaka olmaktadır. Bunları Prof. Dr. Emin ÖZBEK web sitesinde detaylı bir şekilde inceleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Böbrekler boşaltım fonksiyonunun yanında birçok diğer fonksiyona da sahiptir. Vücut üzerinde üstlendiği diğer roller de en az boşaltım rolü kadar önemlidir. Böbrekler tansiyon olarak adlandırılan kan basıncının seviyesinden sorumludur. Ayrıca kan hücrelerinin olgunlaşıp fonksiyonel hale gelmesini sağlayan hormonları da salgılarlar. Ayrıca vücudun neredeyse tüm fonksiyonlarında kullanılan D vitamininin sentezlenmesi sürecinin bir kısmı da böbrekler yardımıyla yapılabilir. Tüm bu fonksiyonların toplamı incelendiğinde böbreklerin vücut için oldukça önemli organlar olduğu sonucu rahatça çıkarılabilir.  Ana işlevi vücudun beslenme ve dağıtım süreci boyunca ortaya çıkardığı (metabolizmanın çalışması süreci) üre ve kreatinin vücuttan atılmasını sağlamak olan bu organda, üstlendiği işlerin üzerinde yarattığı baskıdan dolayı zaman zaman çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların fark edilebilir ilk belirtisi ise genelde böbrekleri merkez alan ağrılar olmaktadır.

Yüksek Ateş: Her iç organ rahatsızlığında olduğu gibi böbrek ağrıları da yüksek ateşe neden olabilir. Bazı hastaların ateşi 40 dereceye kadar çıkabilir.

Yorgunluk: Böbrek ağrılarının iyice şiddetlendiği dönemlerde hastalarda yorgunluk gözlemlenir. Gündelik işlerini dahi yerine getirmekte güçlük çeken kişilerde halsizlik ve iştahsızlık da baş göstermektedir.

İdrarda kan görünmesi: Böbrekteki rahatsızlıklar mesane bölgesini de etkiler. İdrarında kan tespit eden kişiler en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman yardımı almalıdır.

Mide bulantısı: Olası rahatsızlıkların son safhasında mide bulantısı ve kusma şikayetleri artar.

Hangi Ağrılar Böbrek Ağrısına Benziyor?

Bazı durumlarda rahatsızlık çeken kişiler böbreklerinin ağrıdığını düşünse de aslında başka bir hastalığın etkisinde olabilir. Zona bunlardan birisi olarak kayıtlarda yer alıyor. Aynı zamanda omurga ve kaburga ağrıları da sıklıkla böbrek ağrıları ile karıştırılmaktadır. Fazla zorlamayla birlikte ortaya çıkan kas ağrıları da böbrek ağrılarına benzer belirtiler taşımaktadır.

Sizlerde soru ve sorunlarınız için doktorumuza incelemekte olduğunuz web sitemiz üzerinden anında ulaşabilir ve en iyi muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1