Böbrek Taşının Tanı ve Tedavi Yöntemi

Böbrek Taşının Tanı ve Tedavi Yöntemi

Böbrek Taşının Tanı ve Tedavi Yöntemi ile ilgili Prof. Dr. EMİN ÖZBEK´in kişisel web sitesinden bilgileri anında edinebilirsiniz.

Oldukça sık görülmekte olan böbrek taşı hastalığında hastalarımızın fizik muayenesi ile birlikte tespit edilen bulgılarını destekleyici ve tanıları netleştirici ürinet sistem grafisi ve ultrasonografi de yapılabilmektedir. Yapılacak olan bu iki tetkik ile birlikte kişilerde oluşan böbrek taşlarının çok ama çok büyük bir kısmı tespit edilebilmektedir.

Kişilerde oluşan bu taşlara bağlı olarak bazı durumlarda görülebilen idrar yolu enfeksiyonları veyahut idrarınızda bulunan kanamaların tespitleri için idrar analizi yapılmaktadır. Bunların tamamının yanı sıra taşların niteliğinin tespit edilmesiyle beraber nedenleri araştırılmakta ve kan tetiklerine başvurulmaktadır. Küçük taşların tespiti veyahut ameliyat planlarının hastalarda yer almakta olan böbrek anatomisinin görülmesi amacı ile BT çekilebilmektedir.

Böbrek taşı tanısının koyulmasının ardından tedavi planlaması doktorumuz Prof. Dr. Emin Özbek tarafından sizin için yapılmaktadır. Taşın büyüklüğü, böbreğin içerisindeki yerleşimi bu tedavi yöntemleri için önemlidir. Böbrek taşının ebatı büyüdükçe hastaların taşları kendiliğinden düşürme şansı oldukça azalmaktadır. Böbreklerin üst kısmına yerleşen taşların düşme ihtimalleri alt kısıma yerleşenlere nazaran daha fazla olmaktadır.

Böbrek taşının tedavisi hastaların ağrılarındaki şiddete bağlı olmaktadır. Taşların böbreğinizde herhangi bir hasara sebep olması veyahut olmaması böbreklerin fonksiyonlarının bozulup bozulmamasına göre belirlenmektedir.

Aynı zamanda hastaların idrar pH´ının kişilerin idrarında sistin, ürik asidin, oksalat düzeylerinin incelenmesiyla, altta yatabilecek olan metabolik veyahut hormonal bir sebebin tespit edilmesi veyahut tedavi edilmesi böbrekde oluşan taşların tedavisi dönemi ve önlenmesi aşamasında oldukça önemlidir.

Sizlerde soru ve sorunlarını için hemen hiç zaman kaybetmeden web sitemizde yer alan numaralarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1