Corona Virüsü Nedir? Nasıl Korunuruz?

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Korunuruz?

Kısa bir süre önce Çin´de ortaya çıkan ve birçok kişiyi etkisi altına alan Corana virüsü, ABD, Tayland, Hong Kong, Japonya ve Vietnam gibi ülkelere de sıçramıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde de endişeye neden olan bu virüs için gerekli önlemlerin alındığını, olası durumlar için karantina hazırlıklarının tamamlandığını söyledi…

9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve şimdiye dek 300 kişide rastlandığı belirtilen Corona virüsü, başta Asya ülkeleri olmak üzere bütün ülkelerin gündeminde. Sağlık Bakanı Koca, Çin merkezli bulaşıcı virüs hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Fahrettin Koca, şu an Türkiye’de bir riskin söz konusunu olmadığını, Çin’den Türkiye uçakla gelen yolcular için gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Şüpheli bir durum söz konusu olduğu taktirde hastaların havalimlarında kurulan karantina odalarına alınacağını, özel olarak tahsis edilen ambulanslarla daha önce belirlenen tam teşekkülü hastanelere kaldırılacaklarını belirtti.

Corona Virüsü Hızla Yayılıyor!

Kış aylarında birçoğumuzun karşılaştığı grip hastalığıyla benzer belirtiler gösteren virüs, ağır solunum yolu belirtileriyle kendini gösteriyor. Solunum yoluyla insandan insana bulaşabiliyor ve kuluçka süresi 5 ile 14 gün sürüyor. Şiddetli ateş, boğaz ağrısı, titreme ve öksürük gibi belirtileri bulunan Corona virüsü, bilinen bu tür virüslerle aynı belirtilere sahip. Virüsün ilerlemesiyle ağır solunum yetersizliği görülmeye başlıyor ve bünyesi zayıf kişilerde can kaybına neden olabiliyor.

VİRÜSTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Corona virüsünden korunma yöntemlerinde nezle ve gribal hastalıklarda önerdiğimiz genel hijyene dikkat edilmesi çok büyük önem taşıyor. Sık sık ellerin yıkanması, hapşırık/ öksürük sırasında ağız ve burunun kapatılması, maske ve tek kullanımlık mendillerin tercih edilmesi, hasta kişilerle temasın önlenmesi, kalabalık alanlarda havalandırmaya dikkat edilmesi ile bulaşma riski azaltılabilir. Gıdaların iyi pişilerek tüketilmesi de bir diğer önlem olarak sayılabilir.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1