İdrar Kaçırma Hastalığı Tedavisi

İdrar Kaçırma Hastalığı Tedavisi

İdrar Kaçırma Problemi Tedavisi Nedir? İdrar Kaçırma Tedavi Doktorlarından derlenen içeriklerin bir çoğunu Prof. Dr. Emin ÖZBEK´in web sitesinden inceleyebilirsiniz.

İnkontinans problemi olan diğer bir deyiş ile idrar kaçırma problemi kişilerin sosyal yaşantılarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bir çok nedeni olabilen idrar kaçırmanın ilk kontrollerini idrar torbası ve idrar akış yollarındaki kasların ve sinirlerin bölgesinde yapılmaktadır. Sinirlerin ve kasların doğru olarak çalışmaması ile bu durum mümkün kılınır. Hem kadınlarda hemde erkeklerde görülebilen bu problem, genel olarak bayanlarda daha sık görülmektedir.

İdrar kaçırma problemlerine tedbir almanız sizin elinizdedir. Şiddetini azaltmak veyahut yok etmek için bazı tedbirler alınabilir. İlk olarak kilonuzu kontrol ederek pelvik taban kaslarınızın hasar görmesini engelleyebilirsiniz. Sigara içiyorsanız ve uzun süreli öksürüklere yakalanıyorsanız kesinlikle solunum sisteminde yaşanan bu sorunları engellemeniz gerekmektedir.

Ayrıca doktorunuzun kontrolü dahilinde olmayan uyku ilaçları, antidepresanların kullanımı, bitkisel ürünlerin tüketimi alanında da oldukça dikkatli olmanız önerilmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz yiyecek içecekler, fiziksel aktiviteniz ve idrar yapma/kaçırma sıklığını not ettiğiniz bir çizelge, idrar kaçırmaya yatkınlık sağlayan şeyleri tespit etmenizi sağlayabilir ve mümkünse bunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İdrar Kaçırma Problemi Tedavisi İçin

Yukarıda da bahsettiğimiz aşırı kilolarınızdan egzersizler ve diyet programları aracılığı ile kurtulmalısınız.  Kontrolsüz şeker hastalığı sebebi ise hastanın ilaçları ve diyeti düzenlenir. Aşırı sıvı alımı önlenir. Aşırı sigara ve alkol kullanan hastalardan bunları azaltmaları istenir. İdrar yolu enfeksiyonları uygun antibiyotiklerle tedavi edilir. Mesane ve pelvik kasları güçlendirici egzersizler tavsiye edilir. Bu egzersizler idrar yaparken idrarın tutulması ve bırakılması prensibine dayanır.

İdrarınızı tutamadığınız durumlar için ilaç tedavileri de tabikide mümkündür. Bu durumda üroloji doktorumuz Prof. Dr. Emin ÖZBEK ile irtibata geçebilir ve kendisinden randevu talep edebilirsiniz. Ayrıca sormak istediğiniz bazı kısa soruları da sitemizde bulunan soru cevap sekmesinden doktorumuza iletebilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1