İdrar Kesesi ( Mesane ) Nedir?

İdrar Kesesi ( Mesane ) Nedir?

Sidik torbası, mesane, idrar kesesi böbrekten atılmasının ardından idrar kanallarına yani sol veya sağ üreter ile idrar kesesine taşınmaktadır. Kişiler idrara çıkmadan önce idrarı depolayn organımızdır. Kas tabakaları ve iç yüzeylerini kaplamakta olan mukoza adı verilmiş olan zar yapısından oluşmakta olan bir organdır. İdrar oldukça idrar torbası genişleme özelliğine sahip bir organımızdır.

Normal kişilerde idrar kapasitesi 600 ile 800 ml arasındadır. Fakat 1500 Ml´a kadar idrar vücudumuz biriktirebilmektedir. Mesanenin içinde yer alan idrarın miktarı 1500 Ml ulaştığı zaman kişilerde idrara çıkma isteği uyanmaktadır. İdrar kesemiz pelvis denilmekte olan leğen kemiğimizin bölgesinde bulunmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde idrar kesesi yer almaktadır. Fakat idrar kesesi benzer niteliklere sahip olsa bile, çıkışından sonra idrar kanalı farklılığı sebebi ile bazı farklı anatomik özelliklere sahiptir.

mesane

Yukarıda göreceğiniz görselde erkekler ve bayanlardaki idrar yolu anatomisini görmektesiniz. Ürotelyum mesane içi yüzeyi adı verilen mukoza tabakası ile kaplı olan mesane de, bu katmanın altında yer alan Lamina Propria tabasıve bunun da tam altında yüzeysel, derin kas tabakaları yer almaktadır. Bu kas lifleri birbirine geçebilmektedir. Bu sebep ile küresel yapıya sahip olan mesane, gevşemekte ve idrar depolama kapasitesini de arttırabilmektedir. Kasılması ile yüksek basınç sağlayabilmekte ve bu vesile ile idarında atımını sağlayabilmektedir.

Mesane ile ilgili yaşadğınız her türlü soru ve sorun için bize ulaşabilir ve doktorumuzun muayenehanesinden randevu talep edebilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1