İyi Huylu Prostat Büyümesinde Cerrahi Müdahale

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Cerrahi Müdahale

50 yaş üstü erkeklerin %50´sinde rastlanan ve yaşam kalitesinde olumsuz etkiler gösteren Prostat hastalığı prostat kanseri ile karıştırılmamalıdır. İyi huylu prostat büyümeleri erken aşamada anlaşıldığında ilaç ile tedavi edilebilmektedir. İyi huylu prostat büyümeleri obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları bulunmakta olan ve az hareket eden erkeklerde çok daha sık görülebilmektedir. Zor idrara çıkma, kesik idrar yapma, gece tuvalete kalmakta olan erkeklerde ilk belirtiler görülmektedir. İyi huylu prostat büyümesi belirtileri, prostat kanseri de dahil olmak üzere diyabet, idrar kanal darlığı, mesaneyi etkileyen nörolojik hastalıklara da işaret edebiliyor. Bu nedenle idrar yapamama şikayetleri olanların zaman kaybetmeden ayırıcı tanı için hekime başvurması gerekiyor.

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Cerrahi Müdahale

Bu hastalığın ilk aşamalarında ve orta aşamalarında tedavi yöntemlerinde fayda bulamayan hastalar için ameliyat gerekmektedir. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Emin ÖZBEK hocamızın web sitesinde yer alan irtibat numarası üzerinden bizlere ulaşabilir ve doktorumuzdan randevu alabilirsiniz. Açık prostat ameliyatları çok sık yapılmaktaydı. Ancak artık gelişen teknoloji  ve özel cihazlar ile bunların önüne geçilmiştir. Çeşitli lazer teknolojileri ile artık prostat ameliyatları yapılmakta ve hastalar aynı gün taburcu olmaktadır.

HoLEP ameliyatı için İstanbul´un ilk HoLEP merkezi de doktorumuzun muayenehanesinde bulunmaktadır.

Şayet erken teşhis edilmeyen ve tedavisi yapılmayan iyi huylu prostat büyümelerinde geç kalındığı taktirde, böbrek yetmezliği, mesane taşı, sürekli idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma, mesana taşlarına bağlı olarak mesane hastalıkları, mesane kanseri gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgi ve randevu almak isterseniz doktorumuza iletişim sayfamızda yer alan numaralardan hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1