Kapalı Böbrek Taşı Tedavisi (Perkutan)

Kapalı Böbrek Taşı Tedavisi (Perkutan)

Kapalı Böbrek Taşı Tedavisi (Perkutan) ile ilgili kısa bilgiler, tanıtım ve anlatımlar doktorumuzun kişisel web sitesinde sizlerle paylaşılmaktadır. Böbrek taşları böbrekte hasara yol açabileceği için özellikle böbrek taşı düşürmüş olan hastaların tekrar böbrek taşı düşürme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Ailesinde taş öyküsü olanların, böbrek ameliyatı geçirmiş olanların, sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olanların taş açısından risk faktörü taşıdığını bilmemiz gerekmektedir.

Özellikle yaz aylarında 3 litreye varan ama kış aylarında 1.5-2 litreyi en az tutan sıvı alımı oldukça önemlidir. Egsersiz ve spor yapılması, böbrek taşlarını oluşumunu engellediği gibi, oluşmuş böbrek taşının düşürülmesinde yardımcı olacaktır.

Böbrek taşı için risk faktörü taşıyanlar veya daha önceden böbrek taşı düşürmüş olan ya da böbrek taşı nedeniyle bir tedavi gören hastaların kadın veya erkek olsun mutlaka tuzlu yiyeceklerden kaçınması, yağlı yiyeceklerden kaçınması gerekmektedir. Özellikle diyet alışkanlıklarına baktığımızda maden suyunun ve limonun tüketilmesi, kış aylarında portakalın çok fazla tüketilmesini tavsiye edebiliriz ama bunun yanında da kola gibi gazlı içeceklerin taş yapma özelliğinden dolayı ve tuzlu yiyeceklerin taş yapma özelliğinden dolayı bunların fazlasından kaçınmamız oldukça önemlidir.Kapalı böbrek taşı ameliyatı olan perkütan nefrolitotomi (kısaltma olarak PNL veya PCNL),  vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma (ESWL) ve fleksible URS ile böbrek taşı kırma ameliyatı (RİRC) yapılamayacak kadar büyük veya sert taşların tedavisinde kullanılır. Böbrek havuzcuğuna sırt bölgesine yapılan 1 cm’lik kesi ile girilerek böbreğe iki ucu açık ince bir tüp yerleştirilir. Sonrasında özel aletler yardımıyla bu tüp içinden böbrek içine girilerek taşlar bulunup kırılır ve dışarıya çıkartılır.  Açık böbrek taşı ameliyatına kıyasla, kapalı böbrek taşı ameliyatı PNL sayesinde daha az ağrı ve hızlı bir iyileşme sağlanır. Geliştirilmiş enstrümanlar sayesinde güvenli bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Taşların kırılmasında, lazer, pnömotik litotriptör veya ultrasonik litotriptör kullanılır. Biz PNL ameliyatlarımızda lazeri ve pnömotik litotriptörü tercih etmekteyiz.

Böbrek taşları, böbrek ve üreter dahil idrar yollarının herhangi bir yerinde sıkışabilir. Üreter, böbreklerden mesaneye idrar taşıyan bir tüptür. Bir taş üreterde sıkışırsa tıkanmaya veya idrarın böbreğe geri birikmesine neden olabilir ve bu durumda müdahale edilmesi gerekir.

Böbrek taşı ameliyatı için tedavi yönteminin seçimi hastanın kişisel tıbbi geçmişine, taşın büyüklüğüne, hastanın tercihi gibi birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. İdrar yolundaki böbrek taşları, İdrar yolunun tüplerinden geçerek böbreğe ulaşan bir üreteroskopla parçalanabilir. Bu işlem geleneksel cerrahide olduğu gibi kesi gerektirmez. Hastaların günlük hayatlarına geri dönüş sürelerinin kısalması sebebiyle lazerle böbrek taşı ameliyatları, böbrek taşı tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1