Lazerle Taş Kırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazerle Taş Kırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazerle Taş Kırma Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtları ve böbrek taşı hakkında bazı bilgileri için hemen web sitemizden doktorumuza ulaşabilirsiniz.

Üreteroskopi uzun ince ve yarı-sert bir teleskopun mesanenin içinden üst idrar yollarına gönderildiği bir yöntemdir. Aletin çapı yaklaşık 3mm olup üreterin alt ve gerekirse üst yarısının görüntülenmesini sağlar. Alet üzerindeki küçük çalışma kanalları yardımıyla mikrosepetler ve lazer kabloları (0.3 mm çap) taşları parçalamak ve vücuttan çıkarmak için gönderilir. Bu yöntem genellikle üreterdeki taşlar için kullanılır, böbrekteki taşları tedavi etmek için genellikle esnek üreteroskopi kullanılmaktadır. (Böbrekteki taşların tedavisi için esnek üreteroskopi bilgilendirme kağıdını okuyunuz).

Cerrahiden önce sizden ayrıntılı tıbbi geçmiş öyküsü alacak olan anestezi uzmanı ile konuşursunuz. Bu kişi siz genel anestezi altındayken sizin güvenliğinizden sorumludur. İşlem genellikle 30-40 dakika sürer ve böbreğin boşaltım kanalına (üreter) teleskop (üreteroskop) yardımıyla girilerek Holmium lazerle taş kırılır vücut dışına çıkarılır. İşlem sonrası çıkarılan taşlar size teslim edilir ve gerekirse kimyasal analiz için laboratuvara yönlendirilir. Böbreğin boşaltımının sağlanması ve nazik üreter dokusunun iz kalmadan iyileşmesinden emin olmak için geçici bir stent- Double J stent (J Uçlu Tüp) kısa bir süreliğine (en fazla 2 hafta) takılı kalabilir.

Vücut dışından yoğun ses dalgaları göndererek böbrekteki taşın kırılmasıdır. Kanıtlanmış kalıcı zararı yoktur ve 2,5 cm altındaki taşlarda ilk tedavi seçeneğidir.Defalarca güvenli şekilde uygulanabilir ve anestezi gerektirmez, ağrı kesici yeterlidir.

Böbrekten çıkıp üretere(böbrek kanalı)  sıkışan taşların 4 mm´den küçükleri % 80 kendiliğinden düşer. Boyut arttıkca düşmesi zorlaşır. 4-6 mm arası % 59, taş 6 mm´yi geçerse düşme şansı % 20 dir. Hastaların yarısına  müdahale gerekir.

Üreterde alt uçta takılan taşlarda kırma başarısı düşük olduğundan bir hafta beklenir ve düşmeyen taşlara endoskopik (kapalı) müdahale yapılıp anestezi altında çıkarılır.  Açık böbrek taşı ameliyatları artık çok nadiren uygulanmaktadır. Böbrek içindeki taş 2,5 cm´den büyükse kırma işlemi yapılmaz çünkü kırılsa bile dökülmez. Bu taşlara yapılan cerrahi müdahale iki çeşittir.

1.  PCN: Perkütan nefrolitotomi: Böbreğe sırttan açılan bir delikten tüp yerleştirilerk girilir ve taş içerde kırılıp çıkarılır.
2. RİRC: Retrograd intra renal cerrahi: Hiç delik açılmadan idrarımızı yaptığımız kanal ağzından bükülebilen kameralı ince bir cihazla doğal kanalları takip ederek böbrege kadar çıkılıp lazer enerjisiyle taşın böbrek içinde eritilmesidir. Kansızdır.

Çıkarılan taşlar analiz edilip eşlik edebilecek metabolik hastalıklar araştırılmalı ve tekrarlamasını engellemek için beslenme düzenlenmelidir.

Daha fazlası ve randevu için iletişim sayfasından doktorumuza ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1