Miksiyon Refleksi ve Miksiyon Hakkında Bilgiler

Miksiyon Refleksi ve Miksiyon Hakkında Bilgiler

Miksiyon Refleksi ve Miksiyon Hakkında Bilgiler için Prof. Dr. EMİN ÖZBEK´in kişisel web sitesinden içerikleri inceleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Miksiyon: sinir sistemlerindeki maturasyonu sonrasında istemli kontrol altında olan öğrenilmiş bir davranışa denilmektedir.

Normal bir miksiyon; mesane, sfinkterik ünite (internal sfinkter ve eksternal sfinkter) ve üretranın koordinasyonu ile ortaya çıkan nöromüsküler bir olaydır.İdrar yapma ve işeme refleksinde ( miksiyon ) mesanedeki idrar 200 ml´ye ulaştığında idrarın boşaltılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Nöronlar uyarılmakta ve aksiyon potansiyeli oluşturulmaktadır. Bu potansiyeller efferent liflerle mesane çeperindeki düz kas hücrelerine ulaşır. Mesanede sürekli kasılmalar olur. Mesane içi basınç artar. Fakar hem internal hemde eksternal sfinkterler gevşemedikçe idrar dışarıya atılmamaktadır. Eksternal sfinkter istemli olarak gevşemektedir. Eksternal sfinkter istemli olarak gevşeyince sfinkter de açılır.

Mesanede idarar miktarı 500 ml´yi aşdığında ise işeme refleksi internet sfinkteri açacak ölçüde basınç oluşturacaktır. İnternal sfinkterin açılması, eksternal sfinkterde refleks olarak gevşemeye yol açacaktır. İStemese de idrar başaltılır. İdrarın normal olarak boşaltılmasından sonra mesanede 10 ml´den az idrar kalmaktadır.

Miksiyonun Nöral Kontrolleri

İyi bir miksiyonun oluşmasında somatik sinirler ve otonom rol oynamaktadır. Somatik sinirlerde çizgili adaleleri innerve ederler ve istemli olarak kontrol altına alırlar. Ayrıca otonom sinirler ise kontrolümüz dışında ilerlemektedir, kontrolümüz dışında fonksiyon gören bu sinirler, sempatik lifler ve parasempatik lifler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem somatik sinirlerin hemde otonomiarın duygusal ve motor lfleri vardır.

Miksiyon Siklusu konusunda dolma ve depolama alanında 3 ana başlık altında bilgilendirme yapılmaktadırı.

Öncelikle ilk doluluk olarak mesanenin kapasitesi yaklaşık olarak %40 civarlarında doluyken meydana gelmektedir, kişileri bu alanda ilk doluluk aşamasında çok rahatsız etmemektedir. Göz ardı edilebilir.

İlk miksiyn hissinde ise mesananein %60´a kadarı dolu ilken meydana gelmektedir. Uygun ortamda miksiyon yapılmakta ancak istenir ise miksiyon ertelenebilmektedir.

Son olarak kuvvetli miksiyon hissi durumunda ise mesanenizin %90´ından fazlasının dolması ile meydana gelen kaçırma korkusu olmaksızın devamlı olarak işeme isteği gelecektir.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1