Penis uzunluğu

Normal Penis Boyu ve Kalınlığı Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde insanlar penis uzunluğu ve çapı ile yoğun olarak ilgilenmektedir. Çoğu kişi penis boyutlarının normalden küçük olduğundan şikayet eder ve tedavi arar. Yapılan araştırmalara göre insanların yaklaşık % 45’i penislerinin küçük olduğuna, normal boyutlarda olmadığına inanırlar.

En çok merak edilen konulardan birisi de penis boyutları ile çiftlerin cinsel mutluluğu arasında bir ilişki olup olmadığıdır. Bu alanda yapılan bazı çalışmalarda penis uzunluğundan ziyade çapının karşı cinste daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu yazımda kendi gözlemlerim ve literatür eşliğinde penis boyu ve uzunluğu ve bunların partnerler üzerindeki etkilerinden bahsedeceğim.

 

Penis boyu nasıl ölçülür?

Penis boy ölçümü penis normal, yani sönük halde ve gergin halde iken yapılır. Normal halde iken penis baş kısmından gerilerek mezüre ile penisin kök kısmı arasındaki uzunluk ölçülür. Gergin halde gene ayni şekilde penisin baş kısmı ile kök kısmı arasındaki mesafe gergin haldeki penisin uzunluğunu verir.

Penis uzunluğu deyince akla gelen penisin fonksiyonel, yani ereksiyon durumundaki ölçümü akla gelir. Çoğu kişide penis boyu tıbbi anlamda normal olmasına rağmen bazı insanlarda penis boyu takıntı halini alır.

 

Penis kalınlığı nasıl ölçülür?

Penis kalınlık ölçümü penisin orta kısmından istirahat halinde ve ereksiyon halinde iken mezüre ile ölçülerek hesaplanır. Ortalama erişkin bir erkekte normal haldeki penis kalınlığı, yani çevresi 9,31 cm ve ereksiyon halinde ise 11,66 cm olarak bildirilmiştir.

 

Normal penis uzunluğu ve kalınlığı ne kadardır?

Normal ve ereksiyon halindeki penis uzunlukları kişilere ve ülkelere göre değişiklikler gösterir. Normal penis uzunluğunu ve kalınlığını istirahat halinde ve ereksiyon halinde iken şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Normal haldeki penis uzunluğu (boyu): 9,16 cm
 • Normal haldeki penis kalınlığı (çevresi): 9,31 cm
 • Ereksiyon halindeki penis uzunluğu (boyu): 13,12 cm
 • Ereksiyon halindeki penis kalınlığı (çevresi): 11,66 cm

Dünyada en uzun penis boyu 17,61 cm olarak Ekvator’da bildirilmiştir.

 

Türkiye’de ortalama penis uzunluğu ve kalınlığı ne kadardır?

Penis boyu ve çevresi büyüklükleri ülkeler ve bölgeler arasında farklılıklar gösterir. Türkiye’de yapılan çalışmalarda bölgelere göre normal ve gergin durumdaki penis boyu ve çevresi (kalınlığı, çağı) ölçümleri farklılıklar göstermektedir. Bölgelere göre penis boy ve çap ölçüm tablosu şu şekildedir.

Bölgeler                      Normal penis boyu (cm)                   Gergin penis boyu (cm)

Akdeniz bölgesi                     9,3±1,3                                   13,9±1,5

Ege bölgesi                            9,2±1,4                                   13,7±1,7

Doğu Anadolu                       9,5±1,2                                   13,8±1,4

Güneydoğu Anadolu            9,2±1,4                                   13,7±1,7

İç Anadolu                             9,3±1,2                                   13,5±1,6

Karadeniz bölgesi                 9,4±1,4                                   13,6±1,7

Marmara bölgesi                  9,3±1,3                                   13,5±1,6

 

Dünyada ırklara göre penis boy farklılıkları var mıdır?

Dünya genelinde penis boyutları ülkelere farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı ülkelerde bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar vardır. Yapılan çalışmalarda ırklar arsında penis boyutlarında farklılıklar olduğu görülmüştür.

 • Siyah ırkta ortalama penis uzunluğu: 14.75 cm
 • Beyaz ırkta ortalama penis uzunluğu: 14.5 cm
 • Doğu Asya’da ortalama penis uzunluğu: 12.9 cm

Bir diğer çalışmada bölgeler arasındaki penis boyutları:

 • Afrika kıtasında penis boyu ve kalınlığı daha fazla
 • Avrupalılarda penis boyu ve kalınlığı orta seviyede
 • Asyalılarda penis boyu ve çapı daha küçük olarak bulunmuştur.

Bir ırk içinde penis boyutları arasında bireysel farklılıklar görülebilir. Bu farklılıklar genetik veya diyet ve çevresel faktörler gibi çeşitli etkenlere bağlı olabilir.

 

İdeal penis boyu ve kalınlığı ne kadar olmalıdır?

İnsanlar tarafından sık sorulan sorulardan birisi de “ideal bir penis boyu (uzunluğu) ve kalınlığının (çap) ne kadar olduğu” sorusudur. Özellikle günümüzde dijital çağda insanlar sürekli bir arayış içindeler. Cinsel konularda yapılan reklamlar da bu alana olan ilgiyi giderek artırmaktadır. Şunu belirtmekte fayda var; ideal bir penis boyu veya uzunluğu yoktur. Yani tıbbi anlamda standartlaşmış, rakamsal olarak belli penis ölçüleri mevcut değildir. Penis boyutları ırklara, genetik ve çevresel faktörlere, kilolu olmaya göre değişiklikler gösterebilmektedir. Penis boyutları erkeklerde daha fazla bir takıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Oysa kadınlarda yapılan çalışmalarda penis boyutları ile ilgili farklı sonuçlar elde edilmiştir.

Genel olarak tatminkar bir cinsel ilişki için penis kalınlığının boydan daha önemli olduğu bilinmektedir. Gene kadınlar arasında yapılan bir çalışmada ilişkinin süresine göre penis boyutları farklılıklar göstermektedir. Uzun süre birlikte olan çiftler arasında yapılan çalışmalarda penis boyutunun çok fazla önemli olmadığı gösterilmişken, kısa süreli ilişkilerde penis boyutunun tatminkar bir cinsel ilişki için daha önemli olduğu belirtilmiştir.

 

Tıbbi anlamda küçük penis (mikropenis) ne demektir?

Günümüzde insanların tercihleri farklılıklar göstermektedir. Tıbbi anlamda tedavi edilmesi gereken, “küçük penis” veya “mikro penis” boyutları farklıdır. Gerçek anlamda tedavi edilmesi gereken küçük penis vakaları toplumda çık sık rastladığımız bir durum değildir. Sönük halde iken uzunluğu 4 cm ve ereksiyondaki uzunluğu 7.5 cm altında olan vakalar “mikro penis” veya “küçük penis” olarak tanımlanır ve bunların cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir. Toplumda görülme oranı ortalama % 0.14 oranındadır. Bu durum doğuştandır. Genellikle hormonâl veya genetik nedenlere bağlı olarak görülür.

Biz uygulamalarımızda mikropenisleri cerrahi olarak ameliyat yapıyoruz ve sonuçlarımız başarılıdır. Normal boyutlardaki penis vakalarında eğer kişiler daha uzun ve kalın bir penise sahip olmak isterlerse bunları da cerrahi yöntemlerle tedavi ediyoruz.

 

Penis büyüklüğünün vücudun diğer parametreleri ile ilişkisi var mı?

Penis boyunun vücudun diğer parametreleri ile ilişkileri bazı çalışmalarda araştırılmıştır. Bu parametreler arasında işaret parmağı, el, kol ve bacak, ayak uzunluğu gibi parametreler vardır. Çalışmalarda penis boyutları ile bunlar arasında hiçbir ilişki olmadığı gösterilmiştir. Aşırı obez (şişman, kilolu) kişilerde özellikle penis kök kısmında (suprapubik bölge) aşırı yağlanma varsa bu kişilerde penis küçük görülebilir. Gerçekte bu kişilerde penis küçük değildir, ancak aşrı yağlanmaya bağlı penis yağ dokusu içine gömülmekte ve küçük görülmektedir.

Biz ameliyatla bu bölgedeki yağları başarılı bir şekilde alarak penisin normal boyutlarını ortaya çıkarıyoruz. Ayrıca bu hastaların genel bir kilo verme programına uymaları daha da etkili olacaktır.

 

Penis uzunluğu ve kalınlığına etki eden faktörler nelerdir?

Penis boyu normal olan erişkin erkeklerde bazı durumlarda kısalmalar olabilir. Penis boyunda kısalmaya (büzülme, çekilme) neden olan hastalıklar şunlardır:

 • Yaşlılık
 • Obezite (aşırı kilo, şişmanlık)
 • Prostat kanseri ameliyatı (sinir korunmadan yapılan radikal prostatektomi)
 • Penis eğriliğine neden olan hastalıklar (Peyronie hastalığı)

 

Vücut ağırlığı ile penis boyutu arasında bir ilişki var mıdır?

Penis büyüklüğü ile vücut ağırlığı arasındaki ilişki de merak edilen konulardan birisidir. Her 15-20 kg kadar bir artış penis boyunu yaklaşık 2.50 cm kadar azaltır. Özellikle suprapubik bölgede (penis kök kısmı) aşırı yağ toplanan erkeklerde penis kısalması daha belirgindir. Bu bakımdan biz, penis kök kısmında yağ birikimi fazla olan hastalarımıza bu yağların alınmasını öneriyoruz.

Bu işlem sonunda yaklaşık 2,5-3 cm’lik bir uzama sağlanabilmektedir. Ayni seansta hastalarımıza penisin asıcı bağlarını gevşetme işlemini (penile suspensor ligament serbestleştirilmesi) de yapıyoruz. Bu iki ameliyatla beraber ortalama 2,5-5 cm kadar penis boyunda uzama sağladığımız hastalarımız olmuştur.

 

Kadınlar için penis boyutu önemli mi?

Penis boyu ve kalınlığının cinsel ilişkide önemi, partner memnuniyeti hep tartışma ve merak konusu olmuştur. Erkekler kadınlar için penis boyutlarının önemli olduğunu düşünseler de kadınlar için bu her zaman doğru değildir. Kadınlar arasında yapılan çalışmalarda kadınların yaklaşık % 77’si mutlu bir cinsel birliktelik için penis boyutlarının (boy, kalınlık) önemli olmadığını söylerken, %21 kadarı önemli olduğunu belirtmiştir.

Başka bir çalışmada da kadınlar penis kalınlığının uzunluktan daha önemli olduğunu ifade etmişlerdir.

Kadınlar arasında yapılan 2015 yılındaki bir araştırmada farklı sonuçlar bulunmuştur. Araştırmaya göre kadınların düzenli partnerleri ve düzensiz ilişkilerine göre tercihleri farklıdır.

Uzun süreli ayni erkekle ilişkide bulunan kadınlar penis boy uzunluğunun ereksiyon halinde iken ortalama 16 cm, çevresinin ise 12.2 cm olmasını tercih etmektedir. Oysa bir kezlik ilişkide bulunanların tercihi ortalama uzunluk 16.3 cm, ortalama penis çevresi12,7 cm olarak  belirtilmiştir.

Başka bir çalışmada kadınların %20’si penis boyutunun önemli olduğunu söylerken %1 kadarı çok önemli olduğunu belirtmiştir. Tersine %55 kadın önemsiz derken, %22 oranındaki bir kadın çok önemsiz demiştir.

 

Penis boy ve kalınlığını ameliyatla artırmak mümkün mü?

Penis uzunluğunu ve kalınlığını cerrahi olarak ameliyatla artırmak mümkündür. Biz yaptığımız ameliyatlarda penis boy ve çapında belirgin uzama ve kalınlaştırmalar elde etmekteyiz. Ameliyatla her zaman hastaların istediği kalınlaştırma ve uzatma mümkün değildir. Özellikle uzatmanın belli limiti vardır. Penisin normal anatomisi istenildiği kadar uzatmaya müsait değildir. Ne kadar uzama elde edilebileceğini ortalama olarak söyleyebilmek için mutlaka hastayı muayene yapmak gerekir. Biz uygulanan modern cerrahi tekniklerini kullanarak maksimum uzatma sağlamaktayız.

Başarılı bir ameliyatla kişiye göre ortalama penis boyunda 2,5-5 cm’e kadar uzatma sağlayabilmek mümkündür.

Penis çevresini artırmak (kalınlaştırma) amacıyla değişik yöntemler uygulanmaktadır. Bunlar genel olarak sentetik materyaller ve hastaların kendi vücutlarından alınan yağ dokusu nakilleridir. Hastaların kendi vücutlarından alınan yağ dokusu nakillerinin hiçbir yan etkisi yoktur. Bu şekilde yağ nakilleri yapılarak gerçekleştirilen kalınlaştırma ameliyatlarının bir kısmında yağların bir kısmı emilir ve zamanla incelme görülür. Bir kısım hastada da yağların emilmesine bağlı olarak peniste düzensizlikler gelişebilir. Bu hastaların bir kısmına daha sonraları tekrar ameliyat yapılarak düzeltme imkanı vardır. Bizim kullandığımız ve çok küçük parçalar yerine daha büyük yağ dokuları kullanılarak yaptığımız çalışmalarda uzun dönemde kısalma ve düzensizlik görülmemektedir.

Kalınlaştırma amacıyla eğer sentetik dolgu maddeleri kullanılacaksa bunların bilinen ve güvenilirliği ispat edilmiş maddeler olması gerekir. Aksi halde ciddi olumsuzluklara yol açabilir.

Kalınlaştırma amacıyla penis çevresine sarılan sentetik maddelerin elastikiyeti önemlidir. Bunların ereksiyon sırasında esneyebilen materyaller olması gerekir. Gene bu maddelerin vücuda zararı olmayan, güvenilirliği ispat edilmiş ürünler olması önemlidir.

Hastalarımıza genellikle uzatma ve kalınlaştırma ameliyatlarını birlikte, ayni seansta yapıyoruz.

Sonuç olarak; mikropenis dışında penisin uzunluğu, kalınlığı, eğriliği, sünnetli veya sünnetsiz oluşu tıbbi anlamda ciddi bir sorun oluşturmaz. Kişide ağrı ve cinsel fonksiyon bozukluğu gibi sağlık problemlerine neden olmayan durumlar önemli değildir. Bunların tedavisi mutlak gerekli değildir. Eğer kişiler mevcut durumlarından daha farklı boyut ve çapta penis istiyorlarsa bu durumda cerrahi tedavi yapılabilir.

 

Prof. Dr. Emin ÖZBEK

Üroloji Uzmanı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp
1