Prostat Ameliyatı Ne Zaman Gerekli?

Prostat Ameliyatı Ne Zaman Gerekli?

Prostat Ameliyatı Ne Zaman Gerekli? Bu soruyu sıklıkla almaktayız, sizler için Prof. Dr. Emin ÖZBEK kişisel web sitesinde ilgili sorunun yanıtını vermekteyiz.

Prostat ameliyatları öncesinde ilaçlar idrar yakınmalarınızı %40 oranında azaltacaktır. Akımınızda ise %20 ve %30´luk rahatlama olacaktır. Bazı hastalarda ilaç tedavisi işe yaramayabilir ve ilk başta ilaçlardan fayda gören hastalar sonrasında ilaç tedavisine yanıt vermeyebilir. Bazı hastalarda ise ilaçların bazı yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda idrar yakınmalarını azaltmış olan ilaçlar kişilerin cinsel fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyebilecektir. İlaç tedavileri sırasında prostatınızda büyüme olacağı için bir süreden sonra ilaçlar etkisiz olacaktır. İşte bu durumlarda prostat ameliyatları söz konusu olacaktır. Bazı tıbbi durumlarda zorunlu olarak da cerrahi tedavi yapmak gerekebilir. Örneğin idrarı yapamaz durumda olduğunuzda, idrar sondasının takılması, mesanede idrar kalmasında olan artış, çok fazla idrar yolu iltihabı geçirmeniz, mesaneden idrarın kanlı gelmesi, idrar torbasında oluşan taş, böbrek fonksiyonlarında oluşan etkilenmeler gibi. Bu durumlarda zorunlu cerrahi müdahale gerekecektir.

Madde madde kısaca bilgilendirecek olursak da;

* ilaç tedavisine yanıt alınamaması
* idrar kesesin tam boşaltılamaması
* Hastanın şikayetlerindeki artış
* İdrardaki zayıflık

Gibi nedenler de ameliyat için önemli etkenlerdir.

Daha fazlası ve doktorumuzdan muayene hizmeti için hemen iletişim sayfasında yer alan numara üzerinden kendisine ulaşınız.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1