Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesinde belirtilerden bazılarını doktorumuz sizler için web sitesinde yayınladı. İncelemenizin ardından muayene için hemen web sitesinde yer alan numaraları arayabilirsiniz.

Dünyamızda malesef her 14 dakikada bir insan prostat kanserine bağlı olarak yaşamını kaybetmektedir.  Erken teşhisin önemini bu ilk cümle ile anlamak gerekmektedir. Sülalenizde prostat kanseriyle ilgili bir geçmişi olan var ise mutlaka ve mutlaka 40 yaşından sonra yapılacak ürolojik myayeneleri arttırmalısınız. Erken tanı bu alanda en büyük önemi beraberinde getirmektedir.

Esaslı olarak erkeklerde bulunan üreme sistemine ait olan bir parça olan prostat, idrar keselerinin hemen dışında yer almaktadır. Prostatın salgıları erkeklerde üreme hücresi olarak bilinen spermlerin kadınların üreme yollarında canlı kalmasını sağlamaktadır. Yaşama başlayan tüm erkek çocuklarında prostat bulunmaktadır, bu sonradan oluşmayan, 3 ile 4 santim boyutları arasında olan ve 15 ile 20 gram aralığındadır. Yaşımız ilerledikçe prostatımızda büyümeye devam etmektedir. Yaş ile doğru orantılı bir şekilde büyüyecek olan prostatın büyümesi ile getirmiş olduğu şikayetleri de orantılı olarak görmemek gerekmektedir. Bazı durumlarda küçük prostat büyümeleri de ciddi sorunları beraberinde getirebilmektedir. Çok büyük prostatlar da hiç bir sorun yaratmayabilir. Bu nedenle iyi huylu veya kötü huylu olarak ayrıştırılan prostatı en iyi anlamak amacı ile rutin kontrollerinizi yaptırmalısınız. Doktorumuz Prof. Dr. Emin Özbek´i sitede yer alan numaralardan arayarak randevu alabilirsiniz.

Sıkça duyduğunuz prostat büyümesi belirtileri şu şekildedir; normalinden çok daha fazla idrara çıkma yaşıyorsanız, gece idrar için sıkça uyanıyorsanız, aniden gelen idrar ihtiyacınız var ise, istemsiz bir şekilde idrar kaçırıyorsanız, kesik kesik dediğimiz aralıklı işeme mevcutsa, idrarınızı yaparken bekleme durumları yaşıyorsanız, idrarınızı yapmanızın ardından mesanenizin tam boşalmadığını hissediyorsanız en belirgin özellikleri barındırıyorsunuzdur.

BPH (İyi huylu Prostat Büyümesi) ürolojide en sık tanı konulan hastalıktır.

Detaylı kontroller ve muayene için hemen bizi arayın.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1