Prostat Kanseri Hakkında

Prostat Kanseri Hakkında

Erkeklerde en sık görülmekte olan kanser türü prostat kanseridir. Kanser sebebi ile ölüm olan kanserler arasında ise ikinci sırada yer almaktadır. Prostat erkeklerde bulunmakta olan yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğünde bulunan ve mesanenin alt kısmına yerleşmiş olan üreme faaliyetlerinde ise çeşitli salgılar üretmekte olan bir organımızdır.

Bu kanserde prostat dokusunu oluşturmakta olan bazı hücrelerde anormal seyir izlenebilmekte ve tümör yapılarının oluşturulması sebebi ile meydana gelmektedir. Kanserler kişilerde prostatın sadece bir kısmından gelişebileceği gibi birden çok kısımda da gelişebilir bir durum olabilmektedir. Prostat kanseri genel olarak 65 yaş ve üzerinde görülmektedir. Erken dönemlerde malesef bir belirtiye de raslanabilmek mümkün olmayabilir. Ancak tedavisi gerçekleşmemesi durumunda zaman içerisinde büyümekte ve idrar kanalına baskı yapabilmektedir. Bu kansere yakalanan hastalarda idrar yapmayla ilgili bazı şikayetler meydana gelmektedir. Prostat kanseri tanısı ve tedavisi geç kalınmış bazı hastalarda kanserli dokular prostat içerisinde sınırlı kalmamakta ve etraf dokularla yayılım gösterebilmektedir.

Prostat kanserinin tedavisi, tümörün derecesi ve tümörün evresine göre planlanmaktadır. Prostat kanserinde evreleme kısmı, tümörün prostatta ve alanlarında ne kadar yayılmış olmasına bağlı olarak yapılabilmektedir. Evreleme durumunda göze alınacak bazı hususlar vardır. Bunlar;

* Vücudun diğer bölgelerine yayılmış mı? Yayılma durumu nedir? ( metastaz )

* Kanserin lenf nodlarında yer alıp almadığı, yayılıp yayılmadığı

* Tümörün prostatın içinde yer alan dokularında veyahut çevresindeki yayılması

* Tümörün boyutu

Sizde her türlü soru ve sorununuzu doktorumuz Prof. Dr. Emin Özbek´e web sitesi üzerinden iletebilir veyahut sitemizde yer alan numaralardan randevu alabilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1