Prostat Kontrolleriniz İle Kanser Riskinizi Azaltın

Prostat Kontrolleriniz İle Kanser Riskinizi Azaltın

Prostat Kontrolleriniz İle Kanser Riskinizi Azaltabilirsiniz. İdrar şikayetleri prostat sorunları hakkında bilgi verebiliyor.

İnsan yaşı ilerledikçe büyümekte olan tek organı prostattır. Erkeklerin üreme sistemlerinin temelinde yer alandır. Nişasta ile bağlı olan beslenmelerde, hareketsiz yaşamda prostatın büyüme riski artmaktadır. İdrar şikayetlerinize bağlı olarak prostat sorunlarınız kendi hakkında bazı ön bilgiler vermektedir. İdrar kesenizin altında bulunan ve içinden idrar kanalınızın geçtiği organınızdır.

Asıl görevi spermlerin yaşamlarına devam etmesi için bazı maddelerin salgılanmasıdır. Meninin 3´te 1´ini oluşturacak olan sıvıları salgılamakta olan prostat her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerin yaşam kalitesini önemli derecede etkileyecek olan önemli bir organdır. Genç hastalarda prostat iltihabı, orta veyahut ileri denilebilecek yaşlarda olan hastalarımızda ise iyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri karşımıza çıkabilmektedir. İdrar yapmanız ile ilgili şikayetlerinizin yanı sıra cinsel şikayetlerin de bulunması yaşam kalitenizi önemli derecede etkileyebilmektedir.

Erken yaşlarda ortaya çıkabilen prostat ihtiyabı, aşağı üriner sisteminizin bulgularının neden olduğu cinsel şikayetlere neden olabilmektedir. Bu dönemde gece idrara kalkma, zorla idrar yapma, cinsel şikayetler prostat hastalığının göstergesi olabilir.

BPH denilen prostat büyümesinde, idrar yolunuzun sıkışarak kesik idrar yapmanızı ve zor idrar yapma, idrara sıkışma, gece sık idrara çıkma gibi şikayetleri göstermektedir. Cinsel hayatınızda da önemli bir problem yaratan prostat büyümesi olan hastalan hem ereksiyon hemde ejakulasyon bozukluğu görülebilmektedir.

Prostat büyümesi yavaş gelişmekte olan bir hastalıkdır, uzun süre boyunca önemli sorunlar yaratamayabilir. İdrarın akımında yavaşlama ile kendini gösteren bu hastalıkta hasta idrarına başlamakta gecikme, ayakta ve oturarak idrar yaparken ileriye doğru idrarını yapamama, kesik idrar, damlalı idrar, tam boşaltamama hissiyatı, idrar kaçırma şikayetleri bunları beraberinde getirebilmektedir.

Prostat kanseri tanısına ulaşmamız amacıyla 50 yaşından sonraki yıllar içerisinde en az yıl içerisinde bir kere ürolojik muayene olmalısınız. PSA testi önerilmektedir.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1