Prostata iyi Gelen Yiyecek ve Besinler

Prostata iyi Gelen Yiyecek ve Besinler

Prostata iyi Gelen Yiyecek ve Besinleri web sitemizde sizlerle paylaşmak istedik. Prof. Dr. Emin ÖZBEK kişisel web sitesinden ürolojik bir çok problem ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.Bazı yiyeceklerin prostat sağlığını desteklediği yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Buna göre, E vitamininin yanı sıra, selenyum ve çinko minerali içeren besinler ile antioksidan etkisi bulunan besinler, prostat sağlığı için faydalı etkiler göstermektedir. Bu doğrultuda, prostat sağlığına iyi gelen ve prostat hastalıklarına karşı koruyucu özellikler gösteren bazı yiyecekler şu şekildedir;

Selenyum İçeren Besinler

Selenyum minerali, prostat sağlığı açısından son derece önemlidir. Meyve ve sebzelerin çoğu ile, deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta gibi besinler ise selenyum bakımından zengin olan bazı yiyeceklerdir.

Yapılan araştırmalara göre, selenyum bakımından zengin olan besinlerin ağırlıklı olduğu beslenme şeklini benimseyen erkeklerde, prostat kanseri riski % 50 oranında azalma göstermektedir. Erkekler için selenyum önemlidir çünkü, yaş ilerledikçe vücuttaki selenyum miktarı azalmakta ve prostat sağlığı da riske girmektedir.

Çinko İçeren Besinler

Çinko, hücre sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Hücrelerin metabolik ve yaşamsal faaliyetlerine yardımcı olan çinko, prostat dokusunun korunması ve işlevlerinin düzgün işleyebilmesi açısından son derece önemlidir. Bundan dolayı da, prostat problemleri yaşayan kişilerin çinko bakımından zengin besinlerin ağırlıklı olduğu beslenme şeklini tercih etmelidirler.

Çünkü çinko, kanser oluşumuna karşı prostatı korumakta ve diğer hastalıklara karşı da önleyici etkiler göstermektedir. Kabuklu deniz ürünleri başta olmak üzere, fındık, süt ve baklagiller ise çinko bakımından zengin gıdalardan bazılarıdır.

Yağsız Protein Kaynakları

Amino asitlerin birleşmesi ile oluşan proteinler, vücuttaki doku ve hücre yapılanması açısından önemli bir işleve sahiptir. Özellikle de, kırmızı et, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklı yiyecekler ise zengin protein içeriğine sahiptirler. Fakat bu gibi protein kaynaklı besinler aynı zamanda doymuş yağ miktarı da yüksek olan besinlerdir. Bundan dolayı da, prostat sağlığı açısından faydalı değildirler.

Öte yandan, yağsız protein kaynağı olan besinler ise, prostat sağlığı için oldukça faydalıdır. Az yağlı ve yağsız süt ve süt ürünleri, yağsız yoğurt, yumurta akı gibi proteinlerin yanı sıra, tavuk ve hindi eti ile somon balığı ve ton balığı gibi beyaz etli protein kaynakları ve mercimek ile fasulye gibi bitkisel kaynaklı proteinler, prostat sağlığı için olumlu etkiler göstermektedirler.

Özellikle de soğuk su balıkları en kaliteli yağsız protein kaynaklarıdır.

Likopen İçeren Besinler

Likopen denilince ilk akla gelen sebze hiç şüphesiz domatestir. Likopen bakımından oldukça zengin olan domates bu sayede, prostat sağlığını korumakta ve kanser oluşumu riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Buna göre, domates salçası, domates sosu ve doğal ketçap gibi, domates kaynaklı besinlerin, likopen içeriklerinden dolayı prostat kanserine karşı koruyucu etkileri olduğu fark edilmiştir.

Genellikle domates gibi kırmızı renkli sebze ve meyvelerde bulunan likopen, en fazla domateste bulunmasının yanı sıra, karpuz, pembe greyfurt, kuşburnu ve pembe guavanın içeriğinde de bulunmaktadır.

Tam Tahıllar

Zengin lif içeriklerinin yanı sıra, hücre sağlığı için gerekli olan protein gibi besin bileşenlerini de içeren tam tahıllar, prostat kanserine karşı korumakta ve kanserli hücre ve tümörlerin daha fazla büyüyüp yayılmasını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Aynı şekilde kepek de, prostat sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Diğer yandan, kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olan tam tahılların prostat sağlığı açısından faydası yine bu özelliğinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Meyveler

Her meyve, kendisine rengini de kazandıran, farklı antioksidanları içeriğinde bulundurmaktadır. Bu durumda, ne kadar farklı renklerde meyve tüketilirse, o derece fazla ve farklı miktarda antioksidan da vücuda alınmış olunmaktadır. Bundan dolayı da, farklı farklı renklere sahip meyvelerden düzenli olarak tüketilmesi, prostat sağlığını korumasının yanı sıra, prostat kanserine karşı kalkan oluşturulması bakımından da önemlidir.

Antioksidanlar ise, vücuttaki serbest radikaller ve zararlı maddeler ile mücadele etmekte etkindir. Yüksek miktarda antioksidan içeren meyveler ise; kiraz, mango, çilek, kivi, üzüm, erik, karpuz, kavun, papaya, greyfurt ve portakal gibi meyvelerden oluşmaktadır.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1