Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Testis kanseri, testisten kaynaklanan kötü huylu tümörüdür. Genellikle tek taraflı ve sağda görülür, seyrek olarak her iki testiste de görülebilir.

Belirtileri nelerdir?

En önemli belirtisi testiste ağrısız, sert büyüme olmasıdır. Bazen kanser içine kanama olursa, torsiyon (testisin kendi etrafında dönmesi) veya travma durumlarında ağrı olabilir.

Ağrı olmadığı için hastalar genelde hekime geç başvururlar.

Sıklıkla 15-40 yaşlarında görülür.

Nedenleri

* İnmemiş testis:bazen doğuştan testisler normal yerinde olmaz. Kasıkta veya karın içinde kalır. Bu durumlar testis kanseri için risk oluştururlar.
* Ailesel olabilir
* Atrofik (küçük) testis:Enfeksiyon veya travmaya bağlı testis atrofilerinde uzun süre sonra kanser gelişebilir.

Testis kanserinde kan testleri

Testis kanserlerinde tanıda yardımcı olan “marker” denen 3 önemli kanser belirteci vardır. Kanser şüphesi olanlara kanda mutlaka bunlar yapılmalıdır.

* Beta HCG
* Alfa fetoprotein
* Laktik dehidrogenaz

Bu testler her tip kanserde artmaz, kanserlerin türüne ve yaygınlık durumuna göre artış gösterebilir. Bazı kanser tiplerinde ise tamamen normal bulunabilir.

Radyolojik tanı yöntemleri

USG(testis ultrasonografisi) ile kolayca tanı konur.

MRI-BT:Daha çok testis kanserlerinde ileri dönemlerde metastaz araştırmasında kullanılır. Testis kanserleri sıklıkta karın içinde ve karın arka kısmındaki lenf bezlerine ve akciğerlere yayıldığı için bu bölgeler öncelikli olarak araştırılmalıdır.

PET-CT:Metastaz araştılımasında kullanılır.

Tedavi-Cerrahi

Testis kanseri teşhisi konulan hastalarda yapılması gereken en ilk işlem cerrahi olarak testisin alınmasıdır (Radikal orşiektomi).

Karın alt kısmından, kasıktan 3-4 cm’lik bir kesi ile bu ameliyat kolayca yapılır. Bu cerrahi yönteme “Yüksek inguinal radikal orşiektomi” denir.

Cerrahi sonrası patolojiye ve karın içi lenf tutulumu ve metastaz durumuna göre ek tedaviler gerekebilir. (Işın tedavisi, radyoterapi, retroperitoneal lenf nodu diseksiyonu gibi).

Testis kanserinde “retroperitoneal lenf nodu diseksiyonu” ameliyatı nedir?

Testis kanserlerinin karın içinde retroperitoneal lenf bezleri denen lenf bezlerinde hastalık olması durumunda bu bölgedeki lenf bezlerinin cerrahi olarak alınması ameliyatıdır.

Bazen hastalık bu bölgedeki ana atar ve toplar damarları da sarabilir. Bu durumda kalp-damar cerrahisini de ilgilendiren ciddi bir operasyon gerekir.

Testis kanseri hastalarında kısırlık ve iktidarsızlık olabilir mi?

Testis kanseri olan hastalara ameliyat, kemoterapi ve ışın tedavisi öncesi mutlaka çocukları olup olmadığı, çocuk isteyip ietemeyecekleri mutlaka sorulmalıdır.

Testisin ameliyatla alınması, kemoterapi ve ışın tedavisi spermleri olumsuz yönde etkileyeceğinden bu işlemlerden önce hastalar sperm bankalarına sperm vererek daha sonraki dönemlerde çocuk sahibi olmak istediklerinde bu spermler tüp bebek tedavisinde kullanılabilir.

Eğer erkeklik hormonu normalse, genellikle tek taraflı kanserlerde normal olur, iktidarsızlık problemleri olmaz.

Testis protezi nedir?

Testis kanseri nedeniyle testisi alınan hastalarda o taraftaki torba (skrotum) boş kalacağından hastalarda psikolojik problemler olabilir. Bunu önlemek için testis şeklinde ve boyutunda, özel silikondan yapılmış protezler skrotuma konularak normal testis varmış gibi bir görüntü verir ve hastayı psikolojik olarak rahatlatır.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1