Vezikoüreteral Reflü Kimlerde Olur?

Vezikoüreteral Reflü Kimlerde Olur?

Vezikoüreteral Reflü Kimlerde Olur? Bununla ilgili genel bilgilerin yer aldığı Prof. Dr. Emin ÖZBEK´in kişisel web sitesinde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Yaklaşık olarak sağlıklı cocukların%2´sinde oluşan reflü, genel olarak cocuk üriner enfoksiyona yakalanmasının ardından tanı koyulabilmektedir. Tanı drumunda yer alan yaş 2 3yıldır, ancak ve ancak bebeklik veyahut daha yaşlı cocuklarda ortaya çıkabilmektedir. Başka herhangi bir yaşta tanı koyulabilmektedir. Bu reflü probleminde yer alan çocukların dörtte üçü kızdır.

Bazı çocuklarda reflü ailesel olabilir. Reflülü çocukların kız veya erkek kardeşlerinin üçte birinde de bu rahatsızlık olabilir. İlave olarak, eğer anne reflü nedeni ile tedavi görmüş ise çocuklarının da yarısında reflü görülebilir. Şayet çocuklarınızdan herhangi birinde reflü varsa kardeşlerini de doktorunuza gösteriniz.

İdrar yolu enfeksiyonu genelde bakterilere bağlı oluşur ve böbrek, mesane veya her ikisini birden etkileyebilir. Böbreği etkilerse buna piyelonefrit denir. Tipik işaretleri ateş, karın veya böğür ağrısı, üşüme, bulantı veya kusmadır. Birincil olarak mesaneyi yani idrar torbasını tutar ise sistit olarak adlandırılır. Burada da tipik işaretleri ağrılı, sık veya acil idrar yapma veya yatağa işemedir. Yeni doğanlarda bu tipik işaretler olmaz. Bunlarda ateş, huzursuzluk, kusma, ishal, iştahsızlık ve kilo almada gecikme izlenebilir.  Üriner enfeksiyona neden olan bakteriler genelde çocuğun kendi kakasında mevcuttur. Çok ciddi temizliğe rağmen bakteriler genital bölgeye yerleşerek sonuçta mesane ve üretraya girerler. Şayet çocukta reflü var ise bakteriler böbreklere ulaşarak böbrek enfeksiyonuna neden olabilirler.

Sizlerde soru ve sorunlarınız için hemen web sitemizde yer alan numaralarımızı arayabilir ve doktorumuzdan randevu alabilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1