Vezikoüreteral Reflü

Vezikoüreteral Reflü

Vezikoüreteral Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? gibi soruların yanıtları ve kısa bilgilendirmeler için Prof. Dr. Emin ÖZBEK kişisel web sitesini ziayret edebilirsiniz.

Böbreklerin en önemli işlevleri kandaki zehirli maddeleri temizleyerek bunların idrar olarak atılmasını sağlamaktır. İdrar böbrekler tarafından yapıldıktan sonra üreter olarak adlandırılan tüpler vasıtası ile idrar torbasına (mesane) ulaştırılıp depolanır. Her iki tarafta üreter ve mesane arasında adeta bir kapak mekanizması ile idrarın geriye, yani böbreklere kaçması engellenir. İşeme esnasında idrar torbası kasılıp üretral sfinkter (üretrayı saran halka şeklindeki kas) açılarak idrarın mesaneden üretra olarak kanaldan dışarıya akması sağlanır. Burada böbreklerden itibaren açıklığına kadar tüm sistem üriner kanal olarak adlandırılır. Vezikoüreteral reflü idrarın mesaneden böbreklere doğru kaçması durumudur.

Vezikoüreteral reflü (VUR), idrarın mesaneden bir veya iki üretere ve bazen de böbreklere geriye doğru aktığı bir durumdur. VUR bebeklerde ve küçük çocuklarda en yaygın olanıdır. Çoğu çocuk VUR’dan uzun süreli problem yaşamaz.  Vezikoüreteral reflü primer (birincil) veya sekonder (ikincil) olabilir. Primer vezikoüreteral reflü olan çocuklar, normalde idrarın mesaneden üreterlere geri akmasını önleyen bir kapakla doğarlar. Sekonder vezikoüreteral reflü, genellikle mesanenin içindeki anormal yüksek basıncın neden olduğu idrar yolu fonksiyon bozukluğundan kaynaklanır.  Doktorlar genellikle vezikoüreteral reflüyü 1 ila 5 arasında derecelendirir. Derece 1, durumun en hafif şeklidir ve 5. derece en ciddi olanıdır.  Çocuklar primer vezikoüreteral reflü geçirebilirler. İlaç veya ameliyatı içeren tedavi, böbrek hasarını önlemeyi amaçlar.

Sizde yaşadığınız her türlü ürolojik problem için doktorumuzdan randevu talep edebilirsiniz.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1