Yaz Aylarında Böbrek Yetmezliği Riski Artmaktadır

Yaz Aylarında Böbrek Yetmezliği Riski Artmaktadır

Sıcaklıkların yükseldiği yaz aylarında sıvı kayıplarının artması dolayısı ile kişilerde böbrek sağlığının bozulması durumu sıklıkla karşılaşılmakta olan bir durumdur.

İnsanların böbreklerinin kanı süzmesinin yanı sıra kan üretiminin sağlanmasında da etkili olduğunu bilmekteyiz. Sıvı, elektrolit dengesiyle kan basıncının düzenlenmesi gibi bir çok önemli görevleri yapmakta olan böbreğimiz dakika içerisinde ortalama 1,2 kanı geçirmektedir. Örnek verecek olursak kalbimizin pompalamış olduğu kanın 1/5´i böbreklerimizden geçmektedir. Bu da gün içerisinde yaklaşık 150 ile 180 litre sıvı süzülebilmesi anlamına gelmektedir. Üstelik bu süzülen sıvının 1.5 Litresi ise idrar olarak vücudumuzdan atılabilmektedir. Terleme ve solunum yollarında hissedemediğimiz yaklaşık olarak 0,5 ile 1 litre sıvıyı da kaybetmekteyiz. Bu sıvıları da hesaplamalarımıza eklediğimizde gün içerisinde idrarımız iel birlikte ortalama 2,5 litre sıvı kaybetmekteyiz. Bir çok sağlık kurumu ve doktorların bu nedenle size sürekli gün içerisinde en az bu miktarlarda sıvı almanızı önermektedir.

Yaz Aylarında Sıklıkla ve Bolca Sıvı Tüketmelisiniz

Sıcak havaların arttığı yaz mevsiminde terlemeniz sebebi ile vücuttan atılan sıvının fazla olması böbrek hastalığı olanlarda, yaşlılarda, böbrek nakli olanlarda çok ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Böbreklerin susuz kalmaması çok riskli bir durum olması neticesinde bu problem böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir.

Yaz aylarında sıvı kayıplarının yaşandığı herkesin aşırı sıcaklardan korunması ve yeterli sıvı almasını önermekteyiz. Çok dikkatli olması gereken bu dönemlerde kaybolan sıvı açığınızın yerine koyulması amacıyla yeterli miktarda sıvı almalsıınız ve aynı zamanda bu aylarda kla gibi şekerli içeceklerden de uzak durmalısınız.

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp ile Ulaşın!
1