Penis Protezi Fiyatı (Penil Protez Maliyeti)

Penis Protezi Fiyatı (Penil Protez Maliyeti)

Penis protezi veya mutluluk çubuğu, mevcut tedavilere cevap vermeyen hastalarda ve çeşitli ameliyatlardan sonra (prostat kanseri nedeniyle radikal prostatektomi, mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi ve yapay mesane ameliyatı, kalın barsak kanseri ameliyatı) ameliyatla penise korpus kavernozum denen yapıların içine yerleştirilen özel maddelerden yapılmış silindir şeklinde yapılardır. Penil protezler veya penis protezlerinin genel olarak 2 çeşidi vardır: Tek parçalı protezler ve üç parçalı protezler olmak üzere. Her iki protez ile de çok yüksek oranda başarı elde edilmekte (%95-100) ve hastaların yaşam kaliteleri iyileşmektedir.

Tek parçalı penis protezi fiyatları

Tek parçalı penil protezler penisin şekline uygun 2 adet silindir şeklinde yapılardır. Ameliyat sırasında yapılan ölçümlerin sonunda hastanın penis yapısına uygun uzunluk ve kalınlıkta penil protezler penis iç kısmında korpus kavernozum denen ve üretranın (idrar kanalı) hemen yanında yer alan yapılar içine yerleştirilir.

Penis protezleri ithal ürünler olduğundan ücretleri de sabit kalmamakta, zaman içinde değişim göstermektedir. Ancak tek parçalı veya malleable protez denen bu protezlerin fiyatı üç parçalı olanlara göre daha uygundur. Protez ameliyatı fiyatını etkileyen faktörlerden birisi de ameliyatın yapıldığı hastanedir. Hastanelerin fiyatları değişiklik göstermekte ve bu da toplam fiyata yansımaktadır. Ayrıca hastanın hastanede yatış süresi ve başka ciddi bir hastalığı bulunması (kalp hastalığı gibi) ve bunlara yönelik tedavilerin yapılması ve hastanede yatış süresinin uzaması gibi durumlar maliyeti biraz daha artırmaktadır.

Üç parçalı penil protez fiyatları

Üç parçalı penis protezleri penise yerleştirilen iki adet silindir şeklindeki yapı, testisin yanına yerleştirilen pompa ve karın alt kısmına yerleştirilen rezervuar sistemi olmak üzere başlıca 3 kısımdan oluşur. Bu protezlere İngilizce adıyla “inflatable” veya “şişirilen” (hidrolik) protezler de denir. Ameliyat ile hastanın penisine uygun kalınlık ve uzunlukta protez hastaya yerleştirilir. Bu protezler, doğal penis görünümündedirler, hastalar ilişkiye girmek istediklerinde protezi aktif hale getirirler, ilişki sonrası tekrar sistemi indirerek normal pozisyona getirirler.

Üç parçalı penis protezleri maliyet olarak tek parçalı olanlara göre biraz daha pahalıdır, yaklaşık 2-3 kat kadar. Bu protez de ithal ürün olduğundan ücretleri sabit kalmamakta, döviz kurundaki değişimlere paralel olarak farklılık göstermektedir. Ayni şekilde ameliyat ücretini veya maliyeti artıran faktörler arasında hastanın başka hastalıklarının olması ve bunlar için ekstra tedaviler yapılması, hastanede kalış süresi ve ameliyatın yapıldığı hastane gibi faktörler sayılabilir.

Eğer hastanın ekonomik durumu uygunsa üç parçalı protezler hastalar için daha avantajlı protezlerdir. Biz genel olarak hastalarımıza kendileri için en uygun protezi öneriyoruz. Hastalar kendi ekonomik durumlarına uygun hangi protezi tercih ediyorlarsa onu takıyoruz. Uzun süredir her iki tip protezi de taktığımız hastalar ciddi bir sorun olmadan kullanmaktadırlar. Protez firmaları protezden kaynaklanacak ilerde çıkabilecek herhangi bir soruna karşı garanti verdiklerinden ilerde olabilecek teknik sorunlar nedeniyle protezin kullanılmama durumu söz konusu olduğunda ücretsiz değiştirme imkanı da vardır.

 

Prof. Dr. Emin ÖZBEK

Üroloji Uzmanı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp
1