Üç Parçalı Penis Protezi Ameliyatı ve Avantajları Nelerdir?

Üç Parçalı Penis Protezi Ameliyatı ve Avantajları Nelerdir?

 Üç parçalı penis protezlerinin avantaj ve dez avantajları nelerdir? 

Penis protezi, ilaç tedavisi ve bilinen tedavilere cevap vermeyen erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu, iktidarsızlık) hastalarında en son seçenek olarak kullanılan çok etkili bir tedavi yöntemidir. Protez takılan hastalarda hasta memnuniyeti son derece iyidir. Penis protezleri genel olarak 2 gruba ayrılır: Malleable veya tek parçalı protezler ve üç parçalı protezler ya da hidrolik veya şişirilebilir protezler olmak üzere. Tek parçalı protezlerde penisin iç kısmına, normal ereksiyon sırasında kanın dolduğu kısma ameliyat sırasında penisin ereksiyon durumundaki boyu ölçülerek buna uygun 2 adet silindir şeklinde bükülebilir özel maddeden yapılmış protez yerleştirilir. Bunlar devamlı dik dururlar. 3 parçalı protezlerde ise penise yerleştirilen 2 adet silindir şeklindeki yapı dışında skrotuma (testisin yanına) pompa sistemi ve karın alt kısmına da rezervuar sistemi yerleştirilir. Çok parçalı protezler her zaman dik durmazlar, hsta istediği zaman pompayı sıkarak ereksiyon oluşmasını sağlar ve ilişki sonunda tekrar penisi normal haline getirir.

Her iki protezin de avantajları ve dez avantajları vardır. Protez seçiminde hastaların genel sosyo ekonomik durumları, genel sağlık durumları, fiziksel durumları gibi başka faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekir. 

Üç parçalı (hidrolik, şişirilebilen) penis protezlerinin avantaşları nelerdir?

Üç parçalı veya şişirilebilen penis protezleri en çok tercih edilen penis protezidir. Bu tip protezlerin tercih edilmesinin bir çok nedenleri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Üç parçalı penis protezleri veya hidrolik ya da şişirilebilen penil protezler normal penis görünümündedirler. Sadece ilişki sırasında ereksiyon halinde kalır, bunun dışında normal ve sönük bir halde dururlar.
 • Üç parçalı penis protezler fizyolojik ereksiyona benzer, yani normal ereksiyon durumuna benzer bir rahatlık ve konfor sağlar.
 • Görünüm olarak doğal penis görünümündedir. İlişki sonrası penis döndürüldüğünde penis tamamen doğal görünür.
 • Şişirilebilen penil protezler hasta ilişkiye girmek istediği zaman hazır hale getirilir ve ilişki sonrası tekrar söndürülerek penis normal duruma gelir
 • Devamlı ereksiyon halinde bulunmaz, oysa tek parçalı penis protezleri devamlı ereksiyon halindedir, ilişki sonrası ereksiyonun indirilmesi durumu söz konusu değildir.
 • Üç parçalı penis protezleri günlük hayatta elbiselerden dışardan belli olmaz, oysa tek parçalı penis protezleri devamlı olarak ereksiyon halinde olduğundan günlük yaşantıda dışardan belli olabilir, bunu önlemek için karın tarafına yukarı doğru veya bacak arasına kıvırmak gerekir.
 • Diyabet (şeker) ve Peyronie hastalarında tercih edilen protezlerdir.
 • İlişki dışında inik durumda olduklarından penis uç kısmında erozyona neden olmazlar. Bu özelliği özellikle şeker hastalarında önemlidir.

Üç parçalı penis protezinin dez avantajları

Üç parçalı penis protezleri doğal penis görünümünde olmaları ve sadece ilişki sırasında  ereksiyon durumunda olmaları gibi avantajları yanında bazı dez avantajlara da sahiptir.

 • Maliyet olarak tek parçalı protezlere göre daha pahalıdırlar. Bu protezlerin ekonomik olarak biraz daha maliyetli olmaları daha yaygın ve geniş bir hasta grubu tarafından kullanılmasının kısıtlayan nedenlerden birisidir.
 • Sistem tek parçalı protezlere göre biraz daha karışık olduğundan arıza ihtimali daha fazladır. Bu protezlerde tek parçalılarda olmayan pompa ve rezervuar sistemi vardır, zamanla bu sistemlerde arızalanmalar ve tamir gerekebilir.
 • Her hasta tarafından kullanımı kolay değildir. Belli entelektüel seviyeye sahip ve genç hastalar daha kolayca kullanabilirler.
 • Pompa sistemini kullanıp sistemi aktive etmek ve ilişki sonunda tekrar indirebilmek için hastaların ellerini rahatlıkla kullanabilmeleri gerekir. Nörolojik nedenlerle, romatizmal hastalıklar vs… nedeniyle ellerini rahat kullanamayan veya herhangi bir nedenle elini veya parmaklarını kaybeden hastaların kullanımı zordur.
 • Yaşlı hastaların kullanımı zordur. Tercihen kullanamayacak yaşlı hastalara kullanım pratikliği nedeniyle tek parçalı protezleri tercih etmek daha doğrudur.

 

Prof. Dr. Emin ÖZBEK

Üroloji Uzmanı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp
1