Varikosel Erken Boşalmaya Neden Olur mu?

Varikosel Erken Boşalmaya Neden Olur mu?

“Erken boşalma” (prematüre ejakülasyon), ilişkiden hemen önce veya vaginal penetrasyondan çok kısa sonra ejakülasyonun yani boşalmanın olması ve bu durumun kişide stres oluşturması durumudur.

 Erken boşalmanın genetik nedenler dahil bir çok nedeni vardır. Saygın üroloji ile ilgili tıp dergilerinde yapılan çalışmalarda varikoselin erkek hastalarda erken boşalmaya neden olduğu şeklinde yayınlar vardır. Sıkça sorulardan sorulardan birisi de “varikoselin erken boşamaya neden olup olmayacağıdır”. Bu yazımda varikosel ile erken boşalma arasındaki ilişkiden bahsedeceğim.

Varikosel ameliyatının erken boşalma ve hormonlar üzerine etkisine dair yapılan bir çalışmada ameliyat öncesi erken boşalma ve serum hormonları düşük olan hastalarda ameliyat ile erken boşalmanın iyileştiği ve hormonların da normale geldiği gösterilmiştir. Başka bir çalışmada da klinik olarak belirgin  varikoseli olan (grade 2: hastanın muyaenesinde skrotumda, yani testislerin içinde bulunduğu torbada elle tespit edilen genişlemiş venlerin bulunması ve grade 3: gözle görülür genişlemiş venlerin bulunması) ve ayni zamanda erken boşalma sorunu olan ve ilaç tedavisine cevap vermeyen erkek hastaların mikrocerrahi ile yapılan varikosel ameliyatı sonucu bu problemlerinin düzeldiği gösterimiştir.

Gene bir diğer çalışmada kronik prostatit belirtileri gösteren ve erken boşalma şikayeti olan hastalarda varikosel olduğu ve bu şikayetlerin varikosele bağlı olabileceği bildirilmiştir. Normalde kronik prostatit hastalığı da erken boşalmaya neden olur. Bu çalışmadan yola çıkarak  eğer kronik prostatiti olan erkek hastalarda ayni zamanda varikosel de varsa erken boşalmanın daha fazla olabileceğini söyleyebiliriz. Başka bir merkezden yapılan çalışmada gene varikosel ameliyatının erken boşalmayı önleyebileceği ve bu nedenle eğer erken boşalması olan erkeklerde varikosel de varsa ameliyat olmaları gerektiği önerilmektedir.

Özet olarak kendi tecrübelerimiz ve literatür çalışmalarını göz önüne alarak erken boşalma şikayeti olan erkeklerde mutlaka varikosel araştırılmalı, özellikle klinik olarak belirgin varikosel (Grade 2 ve Grade 3) varsa ve ilaç tedavilerine ve diğer tedavilere cevap alınamamışsa mutlaka mikrocerrahi yöntemle varikosel ameliyatı yapılması önerilmelidir.

Prof. Dr. Emin ÖZBEK

Üroloji Uzmanı

 

Referanslar:

  1. Impact of varicocelectomy on premature ejaculation in varicocele patients.Ahmed AF, Abdel-Aziz AS, Maarouf AM, Ali M, Emara AA, Gomaa A.Andrologia. 2015              Apr;47(3):276-        81. 
  2. The effects of varicocelectomy on the patients with premature ejaculation.Asadpour AA, Aslezare M, Nazari Adkani L, Armin M, Vojdani M.Nephrourol Mon. 2014             May 3;6(3):e15991.
  3. The association between varicocele, premature ejaculation and prostatitis symptoms: possible mechanisms. Lotti F, Corona G, Mancini M, Biagini C, Colpi GM,               Innocenti SD, Filimberti E, Gacci M, Krausz C, Sforza A, Forti G, Mannucci E, Maggi M.J Sex Med. 2009 Oct;6(10):2878-87.
  4. [Spermatic vein ligation and intra-vaginal ejaculation latency].Li HC, Zhang LD, Gao M, Chong T, Deng Q, Yin J, Wang ZM.Zhonghua Nan Ke Xue. 2014                        Jun;20(6):531-5.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp
1