Prostat Büyümesi Belirtileri

Prostat Büyümesi Belirtileri

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir? Sorusunun arama sonuçlarında çıkan doktorumuzun web sitesinden detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

50 yaş üzerinde olan erkeklerin çoğunda olabilen ve hayattaki yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen bir rahatsızık olan prostat büyümesidir. İyi huylu prostat büyümesinin bir çok sebebi ve nedeni olabilir. İçerisinden idrar yolunun geçmekte olduğu prostat büyümesi bu yolda meydana gelmektedir. Daralma olan bu yolda idrarın tam boşaltılamaması ile bağlantılı sorunlar beraberinde gelmektedir.

Peki Nedir Bu Prostat Büyümesinin Belirtileri

İyi huylu prostat büyümelerinde yaşla birlikte bazı belirtiler de kendini göstermektedir. 50 yaş üzerinde olan erkeklerin %50´sinde, 80 yaş üzerindekilerde ise %90´a kadar etkilendiği görülmektedir. Ailesinde prostat hastalığı bulunan bazı erkeklerde bu durum daha erken de meydana gelebilmekte ve hızla ilerleyebilmektedir. Aynı zamanda tip 2 diyabet, obezite, kalp hastalıkları bulunan ve az hareket eden erkeklerde de malesef bu hastalık daha sık görülebilmektedir.

İnsanlar genelde sıklıkla ve zor bir şekilde idrara çıkıyorsa, kesik kesik idrar yapmaktan şikayetçiyse, gece tuvalete kalmayan erkeklerde 40 yaşını geçtikten sonra bu ihtiyacı hissetmeleri var ise bunlarda aynı şekilde iyi huylu prostat büyümesinin ilk belirtileri olmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde idrar kanal darlığı mesaneyi etkileyen nörolojik hastalıkları da beraberinde getirebilir. Bu sebeple idrarınızı yapamıyorsanız hiç zaman kaybetmeden doktorumuza görünebilirsiniz.

İyi huylu prostat büyümesinin belirtileri

• Günde 8 veya daha fazla olacak şekilde sık idrara çıkmak,
• İdrar yaparken zorlanmak ve yaptıktan sonra da tam boşaltamama hissi duymak,
• İdrarı erteleyememek,
• Zayıf ya da kesintili idrar yapmak,
• Uykudan idrara sık kalkmak,
• İdrar kaçırmak,
• İdrarda renk ve kokunun farklı olması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp
1