Amerikan Stanford Üniversitesi´nin Yaptığı Dünya´nın En Etkili Bilim Adamları Listesi

Amerikan Stanford Üniversitesi´nin Yaptığı Dünya´nın En Etkili Bilim Adamları Listesi

Elsevier´in lider hakem denetimli akademik literatür platformu ScienceDirect’in “PLOS Biology” isimli dergisi tarafından hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” makalesi yayınlandı.  İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğretim üyeleri, dünyanın en başarılı bilim insanları listesinde yer alarak önemli bir başarıya imza attılar.

Merkezi Amerika’da bulunan Stanford Üniversitesi´nin koordinasyonunda gerçekleştirilen “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” araştırma sonuçları açıklandı. Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve ekibi tarafından 1996-2019 yılları arasında farklı alt disiplinlerde çalışmalar yürüten ve en az 5 makale yayını bulunan yaklaşık 7 milyon araştırmacının yaptığı bilimsel çalışmalar incelenerek gerçekleştirilen araştırma sonucunda, yüzde 2´lik dilime giren bilim insanları “World Top %2 Scientists” listesinde yer aldı.

Araştırmacıların bilimsel makale sayısı, h-indeksi, çok yazarlı yayınların hm indeksi, atıf/makale oranı gibi bilimsel veriler doğrultusunda değerlendirmeye alındığı araştırma sonucu ortaya çıkan liste, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir komisyon tarafından belirlendi. Araştırmanın sonuçları ScienceDirect’in “PLOS Biology” isimli dergisinde yayınlandı.

-Türk Bilim İnsanları da Listede Yer Aldı

Amerikan Stanford Üniversitesi´nin Yaptığı Dünya´nın En Etkili Bilim Adamları Listesinde doktorumuz Prof. Dr. Emin Özbek de yer aldı.


Emin Özbek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp
1